Mājas lapas saturs ir Strenču novada domes īpašums.
Materiālu izmantošana iespējama ar atsauci un pilnā apjomā nevis fragmentāri.
Strenču novada pašvaldība


 
 

Dziesmu un Deju svētki

 

XI LATVIJAS SKOLU JAUNATNES DZIESMU UN DEJU SVĒTKI  

      Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki ir lielākie Latvijas bērnu un jauniešu kultūras un mākslas svētki, kas notiek reizi piecos gados. XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki norisināsies Rīgā no 6. līdz 12. jūlijam, tajos piedalīsies ap 37 890 dalībnieku. XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkus rīko Valsts izglītības satura centrs, atbalsta lieldraugi Swedbank un Kārums, kā arī atbalstītāji Latvijas Mobilais Telefons (LMT), Latvijas valsts meži, Valsts kultūrkapitāla fonds, Latvenergo, Latvijas dzelzceļš, Statoil un Moller Auto lidosta.

 

      Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku tradīcija aizsākusies 1960. gadā, kad 23. jūnijā Rīgā no 178 Latvijas skolām sapulcējās vairāk nekā 8, 5 tūkstoši jauniešu. Tolaik repertuāra pamatā bija dziesmas krievu valodā, bet dziesmu latviešu valodā bija maz. Turpmākajos gados dalībnieku skaits skolēnu dziesmu svētkos pakāpeniski pieauga, tika pilnveidots repertuārs. VI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos (1989) bērnu koris diriģenta Leonīda Vīgnera pavadībā izpildīja mūsu valsts himnu Baumaņu Kārļa „Dievs, svētī Latviju”. Laiks pēc neatkarības atjaunošanas skolēnu dziesmu svētkiem saistās ar Svētku programmas un dziesmu repertuāra bagātināšanos tās visdažādākajās izpausmēs. Kopš 2003. gada Svētki ir iekļauti UNESCO Cilvēces mutvārdu un nemateriālā kultūras mantojuma meistardarbu klasē.

Svētku mājas lapa:  

www.dziedundejo.lv

 Strenču novada svētku dalībnieki dziesmu un deju svētku gājienā:

 

13.07.2015.

 

  Vakar vakarā Mežaparka estrādē noslēdzās XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki. No rīta dalībnieki brīvprātīgi devās svētku gājienā, jo svētku rīkotāji gājienu oficiāli atcēla. Kopā ar svētku dalībniekiem un skolotājiem gājienā devās arī Strenču novada domes priekšsēdētājs J.Pētersons. Savus bērnus atbalstīt uz Rīgu bija atbraukuši arī vairāki vecāki.

      "Kaut varētu vienmēr tā stāvēt Starp mirkli un mūžību..." ar Renāra Kaupera dziedātajiem vārdiem "Manā dziesmā" izskanēja krāsainie, daudzveidīgie un notikumiem bagātie svētki. Vairāk par svētku notikumiem, sajūtām un piedzīvoto informēsim jūlija informatīvajā izdevumā "Mūsu Novada Vēstis". 

 Ginta Gailīte, sabiedrisko attiecību speciāliste

11.07.2015.

 SVĒTKI TUVOJAS IZSKAŅAI

12.jūlijā ar svētku gājienu "Ābēcēdē...ūvēzēžē" un Noslēguma koncertu "Manā dziesmā tu..." noslēgsies XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki lasīt šeit
 

Bet šodien, 11.jūlijā, plkst.11:00 notiks pēdējais deju lieluzveduma "Līdz varavīksnei tikt" koncerts Daugavas stadionā, kā arī programma „Mēs rakstām sevi Dziesmu svētkos", kurā piedalīsies bērni ar speciālām vajadzībām, noslēguma koncerta "Manā dziesmā tu...", ielu koncerti Kalnciemielas kvartālā, "Lido" atpūtas centrā Krasta ielā, LU Botāniskajā dārzā un Gaismas pilī. 10.07.2015.

 

Piektā diena:

Kokļu koncerts, pūtēju defile, folkoras kopu koncerts un

deju lieluzvedums “Līdz varavīksnei tikt”Svētku piektajā dienā Daugavas stadionā notiks divi deju lieluzveduma “Līdz varavīksnei tikt” koncerti, pie Brīvības pieminekļa notiks folkloras kopu koncerts “Rotaļu raksti” un pūtēju orķestru defile programma, tiks noskaidroti labākie tērpu skates “Rakstu darbi” dalībnieki, bet Lielajā Ģildē izskanēs kokļu mūzikas koncerts “Mana skārienjūtīgā kokle”. 


Plkst.15:00 laukumā pie Brīvības pieminekļa notiks folkloras kopu koncerts “Rotaļu raksti”. Rotaļu un deju programma Rotaļu raksti apvieno 21 latviešu tradicionālo rotaļdeju, kuras parāda rotaļu ar dziedāšanu un latviešu tradicionālo deju iespējas gan sadzīvē, gan priekšnesumos izbaudīt rotaļāšanās prieku, azartu un sadarbošanās burvību. Rotaļa ir viens no tiem folkloras žanriem, kas ir ļoti demokrātisks, jo rotaļām parasti ir neierobežots dalībnieku skaits un rotaļnieki vienlaikus dzied, kustas, sarunājas, iejūtas kādā lomā un bieži vien pielāgo rotaļu katrai konkrētai situācijai, liekot lietā savu improvizācijas prasmi. 

Koncerts tiešraidē būs skatāms LMT Straume.


Plkst.19:00 laukumā pie Brīvības pieminekļa skatītājus priecēs pūtēju orķestru defile. Pūtēju orķestru priekšnesums tradicionāli jau vairākus gadus ir neatņemama Svētku programmas sastāvdaļa Rīgā un ieguvis lielu interesi un atsaucību kā ļoti dzīvespriecīgs, krāsains un pozitīvām emocijām bagāts pasākums. “Latvijas skolu pūtēju orķestri defile - muzicēšanu kustībā - žanru apgūst kopš 2002.gada. Pūtēju orķestru defile ir aizraujošs piedzīvojums, kurā skatītāji bauda gan orķestra muzikālo sniegumu, gan saskaņotu kustību zīmējumu pašu orķestrantu izpildījumā. Piedalīšanās defile programmās prasa dubultu uzmanību un atdevi, bet reizē ir arī neaizmirstams piedzīvojums,” Egils Šķetris, pūtēju orķestru projektu vadītājs

Defile programmu tiešraidē varēs redzēt LMT Straume.


Plkst. 19:00 Lielajā Ģildē skanēs kokļu mūzikas koncerts “Mana skārienjūtīgā kokle”. “Mūsdienās bērni meistarīgi darbojas ar skārienjūtīgām ierīcēm – telefoniem, datoriem, bet daudzi tikpat meistarīgi spēj ar savu pieskārienu ievibrēt instrumentu stīgas un mūsu sirdis. Koncertā, kurā atklāsim vārda “kokle” burtus, varēs iepazīt kokli visplašākajā izteiksmes līdzekļu spektrā – no entokokles līdz akadēmiskajai, no tautas dziesmai līdz laikmetīgai mūzikai. Koncerta programmā ir iekļautas arī pašu koncerta dalībnieku aptaujās populārāko dziesmu apdares no Prāta Vētras, Metallica u.c. grupu repertuāra. Koncerta noslēgumā skanēs Valta Pūces darba pirmatskaņojums, kurā muzicēs visi notikuma dalībnieki,” par koncerta ieceri stāsta mākslinieciskā vadītāja Kristīne Ojala.

LTV 1 ēterā - 11.07. plkst.9:25Plkst.12:00 un 17:00 Daugavas stadionā notiks deju lieluzvedums “Līdz varavīksnei tikt". Visu dienu apmeklētājus gaidīs arī burziņš Vērmaņa dārzā, kura spilgtākie dienas akcenti ir profesionālās izglītības iestāžu audzēkņu programma „Radi, rādi, raidi!” plkst.16:00, Džeza mūzikas koncerts plkst.18:30, diasporu kolektīvu koncerts plkst.11:00. Ielu koncerti notiks kultūras pilī “Ziemeļblāzma” plkst. 11.00 - 17.00, Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā plkst.11:00-16:00 un "Lido atpūtas centrs" Krasta ielā plkst. 12.00 - 17.00.


10.07.2015.

LIETUS UN SAULE - DZIESMU SVĒTKU PAVADOŅI 

 

      Spītējot vējam un lietum, kas vakar Rīgā mijās ar sauli, izskanējuši divi svētku ģenerālmēģinājumi - pūtēju orķestru koncertam "Taures sauc" un tautas deju lielkoncertam "Līdz varavīksnei tikt".

      Skatītājiem nodoti darba rezultāti, un tie ir godam pelnījuši skatītāju atzinību un aplausus. Šodien turpināsies mēģinājumi Mežaparkā, lai skaisti izskanētu koncerts "Manā dziesmā tu..." Savukārt, dejotāji izdejos deju rakstus vēl divos koncertos "Līdz varavīksnei tikt". 

9.07.2015. 

 

Ceturtā diena: mēģinājumi Mežaparkā, deju lieluzveduma “Līdz varavīksnei tikt” ģenerālmēģinājums,

“Taures sauc” un “Gudru ņēmu padomiņu”Svētku ceturtajā dienā Mežaparkā sāksies Noslēguma koncerta mēģinājumi, publika pirmo reizi ieraudzīs deju lieluzvedumu “Lidz varavīksnei tikt”, izskanēs pūtēju orķestru koncerts “Taures sauc”, Latvijas Mūzikas akadēmijā notiks folkloras konkursu uzvarētāju koncerts “Gudru ņēmu padomiņu”.


Plkst. 19:00 Starptautiskajā izstāžu zālē Ķīpsalā notiks pūtēju orķestru koncerts ‘Taures sauc“. Koncertā piedalīsies 41 Latvijas izglītības iestāžu pūtēju orķestris ar 1600 dalībniekiem. Intermēdijas izpildīs Latvijas Republikas Zemessardzes jauniešu pūtēju orķestris, kā viesi uzstāsies vīru kopa „Vilki”.   Programmā - latviešu oriģinālmūzika, tautasdziesmu apdares, klasikas un populārās mūzikas skaņdarbu aranžijas. Koncertu papildinās labāko Latvijas orķestru defile priekšnesumi.

Koncerts tiešraidē būs skatāms LMT Straume, bet plkst.21:20 – LTV 1.


Plkst.19:00 Daugavas stadionā notiks deju lieluzveduma “Līdz varavīksnei” tikt ģenerālmēģinājums ar skatītājiem. “Koncerts ir veidots kā stāsts par mazu meiteni Artu, kas grib nokļūt līdz varavīsknei – kopā ar meitenes piedzīvojumiem izdzīvosim viņas augšanu un sapņus. Pirmo reizi koncerta struktūru papildinās īpaši veidotas horeogrāfiskās ainas. Dejotāji ne tikai dejos, bet arī dziedās,” stāsta viena no koncerta mākslinieciskajām vadītājām Indra Ozoliņa. Koncertā piedalīsies 18339 dejotāji, no kuriem 1400 piedalīsies horeogrāfiskajās ainās. Koncerta radošā grupa – mākslinieciskie vadītāji Indra Ozoliņa, Inga Pulmane, Agris Daņiļevičs (horeogrāfisku ainu autors), režisore Inga Cipe un scenogrāfs Reinis Suhanovs. 


Plkst.19:00 Jāzepa Vītola Latvijas mūzikas akadēmijas Lielajā zālē izskanēs folkloras konkursu uzvarētāju koncerts “Gudru ņēmu padomiņu”. Folkloras konkursu „Teci, teci, valodiņa”, „Anekdošu virpulis”, „Dziesmu dziedu, kāda bija”, „Vedam danci” un „Klaberjakte” uzvarētāju koncerts ir Svētku folkloras programmas „odziņa”, kas parāda tradīciju mantinieku mērķtiecīgu virzību uz individuālu pilnveidošanos, meistarību un saskanīgu sadarbošanos stāstot, dziedot, muzicējot un dejojot. Koncertā piedalās dažādu Latvijas novadu labākie stāstnieki, dziedātāji, dejotāji un muzikanti, kas savu pašizpausmi saista ar mērķtiecīgu lokālo tradīciju izzināšanu, to apgūšanu un popularizēšanu. “Būt dialogā ar vietējo tradīciju ir gan skolēnu, gan skolotāju aicinājums un izaicinājums. Tas liek aizvien no jauna ar cieņu saglabāt mantoto un ar prieku un pašcieņu to pilnveidot šodien, šeit un tagad. Katrs no koncerta dalībniekiem par sevi var teikt: „Es mācēju, es mācēju, ko tie citi nemācēja,”” stāsta projekta vadītāja Māra Mellēna.

Koncertu varēs vērot ltv.lv


Jau no plkst.7:30 Mežaparkā pulcēsies Noslēguma koncerta “Manā dziesmā tu..” dalībnieki. Pirmais mēģinājums sāskies plkst.8:30. Noslēguma koncerta publiskais ģenerālmēģinājums notiks 11.jūlijā plkst.19:00. Ieskatu pirmajā mēģinājumā sniegs arī LMT Straume, pieslēdzoties procesam pkst.16:00. Noslēguma koncertu “Manā dziesmā tu” veido mākslinieciskie vadītāji Gints Ceplinieks un Edgars Vītols, režisore Mirdza Zīvere, scenogrāfi Jānis un Maija Jansoni. “Noslēguma koncerts Mežaparkā ir latvietības un patriotisma lādiņš. Te satiksies visas svētku tradīcijai tik būtiskās nozares – dziesma, deja, folklora un pūtēju orķestru muzicēšana. Koncertā izskanēs Valta Pūces, Ērika Ešenvalda, Kārļa Lāča, Andra Sējāna un Raimonda Paula darbu pirmatskaņojumi”, stāsta mākslinieciskais vadītājs un virsdiriģents Gints Ceplinieks.


Visu dienu apmeklētājus gaidīs gan burziņš Vērmaņa dārzā, gan ielu koncerti Rīgas pilsētvidē - plkst. 11.00 - 16.00 Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā, plkst. 12.00 - 17.00 "Lido atpūtas centrs" Krasta ielā, plkst. 16.00 - 21.00 laukumā pie T/C "Origo", kā arī Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā Juglā.


8.07.2015.

SVĒTKI TURPINĀS! 

Strenču novada vidusskolas un Mūzikas skolas koris šodien piedalījās Koru Fināla konkursā Rīgas Latviešu biedrības namā. Žūrijas vērtējumu uzzināsim vēlāk. 

Pūtēju orķestri šodien mēģina saspēlēties koncertam 'Taures sauc", dejotāji cītīgi mācās rakstus Daugavas stadionā lielkoncertam "Līdz varavīksnei tikt". Vērmanes dārzā visu dienu notiek "Burtiski burvīgs burziņš" un Latvijas Etnogrāfiskajā muzejā muzicē folkloras kopas, gatavojoties programmai "Rotaļu raksti". Šovakar 21:30 Daugavas krastmalā svētku atvēršanas pasākums. 

7.07.2015.

Galerijā Centrs skatāma izstāde par Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku vēsturi


Līdz 12.jūlijam tirdzniecības centra Galerija Centrs Rīdzenes ielā apskatāma izstāde par Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku vēsturi. Izstādē aplūkojamas unikālas vēsturiskas fotogrāfijas, ietverot spilgtākos mirkļus no visiem iepriekšējiem Svētkiem, kā arī portāla www.la.lv sekotāju iesūtītie labākie fotoattēli.


Svētku notikumus ir iespēja redzēt gan Latvijā, gan ārvalstīs


Plašo XI Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku programmu var vērot ne tikai klātienē, bet arī dažādās digitālajās ierīcēs – datoros, planšetēs, viedtālruņos. Vairāk lasīt šeit.

7.07.2015.

 

Trešā diena:
koru fināla konkurss, tautas mūzikas koncerts, 
folkloras programma “Riti raiti”, Svētku atvēršana un ielu koncerti


Svētku trešajā dienā notiks koru fināla konkurss, folkloras programma “Riti raiti”, tautas mūzikas koncerts “Lai balstiņas tālu skan!” un Svētku atvēršana 11.novembra krastmalā.

No plkst. 10:00 Rīgas Latviešu biedrības namā (RLBN) un J.Vītola Latvijas mūzikas akadēmijā (LMA) notiks koru fināls, kurā piedalās 73 kori no visas Latvijas. Koru finālā noskaidros labāko jaukto kori (LMA), apvienoto 5.-12.klašu kori, vidusskolu meiteņu kori (RLBN), 5.-9.klašu kori (RLBN) un zēnu kori (RLBN). Žūrijas sastāvā koru nozares profesionāļi, komponisti, pedagogi u.c. Koru fināla konkurss ir bezmaksas pasākums, uz kuru ir aicināts jebkurš interesents. Koru fināla skati no abām vietām varēs vērot arī ltv.lv.

8.jūlijā sāksies Svētku ielu koncertu cikls, kurā piedalīsies 103 kolektīvi ar 1804 dalībniekiem no Latvijas un ārvalstīm. “Ielu koncerti Svētku vēsturē pirmo reizi tik plaši aptvers Rīgas pilsētvidi. Koncertos uzstāsies kolektīvi, kas atsaucās uz organizatoru piedāvājumu piedalīties ielu koncertos. Skatītājiem būs iespēja dzirdēt dalībniekus no Latvijas un ārvalstīm Botāniskajā dārzā, “Lido” atpūtas centrā Krasta ielā, “Origo” vasaras skatuvē, kultūras pilī “Ziemeļblāzma”, Kalnciema un Spīķeru kvartālos, bērnu klīniskās universitātes slimnīcā Juglā,” stāsta ielu koncerta projektu vadītāja Dita Pfeifere. Koncertu programma un laiki ir atrodami Svētku mājas lapā dziedundejo.lv.

No plkst.11:00 līdz 17:00 Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā notiks folkloras programma “Riti raiti”, kas apvieno 21 latviešu tradicionālo rotaļdeju, kuras parāda rotaļu ar dziedāšanu, rotaļdeju un latviešu tradicionālo deju iespējas gan sadzīvē, gan priekšnesumos. Ieeja – pēc Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja cenrāža.

Plkst.18:00 koncertzālē “Rīga” skanēs tautas mūzikas koncerts “Lai balstiņas tālu skan”, kurā piedalās Latvijas skolu jaunatnes mazie mūzikas kolektīvi – vokālie ansambļi, lauku kapelas, instrumentālie ansambļi un ritma grupas. Programma saturiski ir veidota ar latviešu tautas dziesmām, apdarēm, rosinot katram novadam izcelt sev raksturīgo, apvienojot to ar mūsdienīgo. Speciāli šim koncertam tapis arī komponista Valda Zilvera jaundarbs - četrdaļīgs cikls ar tautas dziesmu vārdiem „Danco, danco tu, saulīte!”. Koncerta vadītāji Jolanta Strikaite un Jānis Strazdiņš.
Koncertu LTV 1 ēterā varēs skatīties 9.jūlijā plkst.18:30.

Plkst.21:30 11.novembra krastmalā notiks Svētku atvēršana, kurā pulcēsies svētku dalībnieki, pedagogi, virsvadītāji un virsdiriģenti. Svētku Atvēršana iecerēta kā uvertīra svētkiem, kurā visi veidi un žanri parādīsies vienkopus. Šis pasākums pulcēs visus svētku dalībniekus. Svētku Atvēršana tiks veidota kā muzikāli horeogrāfisks uzvedums, kur, kopā dziedot, dejojot un veidojot noteiktu kustību rituālu, dalībnieki iedzīvinās svētku simbolus un atribūtiku. Ieeja pasākumā – tikai svētku dalībniekiem, uzrādot identifikācijas karti.
Atvēršana būs skatāma arī LTV 1, ltv.lv un LMT Straume.6.07.2015.

Aizvadīta svētku pirmā diena.

Izskanējis garīgās mūzikas koncerts "Lūgšana Latvijai", aizvadīts piemiņas pasākums Rīgas 1. Meža kapos, atklāta interešu izglītības mākslas pulciņu audzēkņu darbu izstāde "Rakstu darbi". Svētki ieskandināti ar pasākumu "Tikai saknes neatdot" Dziesmu svētku parkā, izdejots Tautas deju kolektīvu laureātu koncerts, izspēlēts bērnu un jauniešu simfonisko orķestru koncerts "Tūkstošbalsu simfonija".

Svētku otrajā dienā notiks pūtēju orķestru finālskate, mūsdienu deju lielkoncerts Te mēs es@m, "Burtiski burvīgais burziņš Vērmanes dārzā", kā arī sāksies deju lieluzveduma Līdz varavīksnei tikt mēģinājumi Daugavas stadionā. Vairāk lasīt šeit