Mājas lapas saturs ir Strenču novada domes īpašums.
Materiālu izmantošana iespējama ar atsauci un pilnā apjomā nevis fragmentāri.
Strenču novada pašvaldība

ENG | LV |


 
 

Aktualitātes novadā

   

PUTNU DIENA SEDAS PURVĀ
18.04.2015


Jau tradicionāli Latvijas Ornitologu biedrība kopā ar Dabas aizsardzības pārvaldi ik gadus visā Latvijā organizē Putnu dienas. Šogad, 18. un 19. aprīlī notiek 32 bezmaksas pasākumi, kuros iespējams vērot putnus un piedalīties putnu būrīšu darbnīcās. Finansiāli Putnu dienas atbalsta Latvijas vides aizsardzības fonds.

      Šorīt sešos reizē ar rītausmu, bruņojušies ar binokļiem un putnu noteicējiem, pie Jērcēnmuižas Mednieku nama pulcējās putnu vērotāji, lai dotos Sedas purva putnu meklējumos. Putnu atpazīšanā un dabas gudrībās pasākuma dalībniekiem orientēties palīdzēja ornitologs Mārcis Tīrums un DAP valsts vides inspektore Rūta Zepa. Vispirms iepazināmies ar Jērcēnmuižas parka spārnainajiem iemītniekiem. Saklausījām un ieraudzījām pelēko dzilnu, vidējo dzeni, lielās zīlītes, žubītes, paceplīšus, dzilnīti, vārnu, strazdus un citus dziedātājputnus. 

      Dabas lieguma Sedas purva putnu vērošanas tornis atklāj skatam milzīgos ūdens plašumus, kuros pavisam mitinās vairāk kā 100 putnu sugu. Šodien tik lielu daudzveidību neizdevās ieraudzīt, vēso laika apstākļu dēļ, taču redzējām gulbjus, laučus, meža pīles, ķīrus, sudrabkaiju, cekulainās pīles, gaigalas, dzirdējām pūšam lielo dumpi. Purva malā ieraudzījām somzīlītes māju, bet virs ūdens klajumiem lidojam purva lepnumu – jūras ērgli. 

      Pārgājienā pa purva takām 7,5 km garumā varējām ieraudzīt un uzzināt daudz jaunumu no bagātīgās dabas grāmatas, kurus mums palīdzēja saskatīt un lasīt zinošie speciālisti. Ieraudzījām bebru dambjus un mājokļus, dzeņa “virtuvi”, staipekņu plantācijas, vairākās vietās augam redzējām pavasara sēni – košo agreni, āderu bērzus, māzerus un citus dabas veidojumus. Ornitologs Mārcis Tīrums mums palīdzēja saklausīt dzeltenās un niedru stērstes dziesmu, mērkaziņas un sarkanrīklītes balsi.

      Dodoties mājupceļā redzējām dzērves un bezdelīgu piekūnu, bet milzīgie zosu baru pārlidojumi jau ir ierasta lieta šīspuses iedzīvotāju ikdienā. 

      Putnu diena noslēdzas Jērcēnu Mednieku namā, kur iepazināmies ar Jāņa Ences putnu izbāžņu kolekciju. Diena bija bagātīga un jaunu atziņu piepildīta, plaušas pildītas ar svaiga gaisa devu, kājās sajūtams patīkams nogurums. Paldies Rūtai Zepai un Mārcim Tīrumam par jaunas lappuses pavēršanu milzīgajā dabas grāmatā! Kopā ar mums putnus vēroja arī “Re:TV” pārstāvji. Ieskatu Putnu dienas norisē būs iespējams vērot Latvijas Reģionālajā Televīzijā.


      Ginta Gailīte, Strenču novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste

Ielādēju... 
      Atpakaļ